معدن زغال سنگ کامبریا: آیا اهداف آب و هوایی بریتانیا در معرض تهدید است؟

معدن زغال سنگ کامبریا

معدن زغال سنگ کامبریا: آیا اهداف آب و هوایی بریتانیا در معرض تهدید است؟

دولت بریتانیا اولین معدن زغال سنگ عمیق جدید را برای ۳۰ سال تایید کرده است. حامیان معدن در نزدیکی Whitehaven ادعا می کنند که این معدن مشاغل مورد نیاز زیادی را ایجاد می کند، اما منتقدان استدلال می کنند که این معدن اهداف تغییرات آب و هوایی بریتانیا را تضعیف می کند. در اینجا این پرسش مطرح می شود که آیا بریتانیا به معدن زغال سنگ جدید نیاز دارد؟ زغال سنگ معدن برق تولید نمی کند، بلکه فولاد می سازد. بیشتر تولیدات فولاد شامل حرارت دادن زغال سنگ تا دمای بالا و ترکیب آن با آهن است. برای تولید یک تن فولاد به حدود ۷۷۰ کیلوگرم زغال سنگ نیاز است – و بریتانیا ۷.۴ میلیون تن فولاد در سال تولید می کند. فولادسازان بریتانیا در حال حاضر نزدیک به نیمی از زغال سنگ خود را از روسیه می گیرند. اما پس از حمله این کشور به اوکراین، بریتانیا متعهد شد که استفاده از منابع روسیه را متوقف کند.

با این حال، کمیته مشورتی تغییر آب و هوا (UKCCC) اشاره می کند که ۸۵ درصد از زغال سنگ تولید شده در Whitehaven احتمالا صادر می شود، که ممکن است منافع آن را برای بریتانیا محدود کند. چرا این معدن بحث برانگیز است؟ این پروژه در ابتدا توسط شورای شهرستان کامبریا در اکتبر ۲۰۲۰ تصویب شد. استخراج وست کامبریا، شرکتی که پشت این پروژه قرار دارد، قول ایجاد ۵۰۰ شغل مستقیم و ۱۵۰۰ شغل وابسته در جامعه را داده است. منتقدان این ارقام را زیر سوال بردند، اما بیش از ۴۰ نماینده محافظه کار از این پروژه حمایت کردند.با این حال، در فوریه ۲۰۲۱، پس از اینکه UKCCC به دولت هشدار داد که اگر بریتانیا می‌خواهد به اهداف آب و هوایی خود برسد، فولادسازی پس از سال ۲۰۳۵ از زغال سنگ استفاده نکند، پیشرفت به حالت تعلیق درآمد. این شورا تا سال ۲۰۴۹ مجوز حفاری را صادر کرده بود. بازرس برنامه ریزی تصمیم اولیه را بررسی کرد و گزارشی را برای مایکل گوو، وزیر جوامع فرستاد – که اکنون پروژه را تایید کرده است.

آقای گوو ادعا می کند که معدن زغال سنگ “تا حدی از انتقال به آینده کم کربن حمایت می کند”. اما لرد دبن، رئیس UKCCC قبلاً این پیشنهاد را “غیر قابل دفاع” خوانده بود. او هشدار داد که تصویب آن به رهبری بریتانیا در زمینه تغییرات آب و هوایی آسیب می زند و “نمونه دیگری از بریتانیا ایجاد می کند که یک چیز می گوید و چیز دیگری انجام می دهد”. بریتانیا میزبان اجلاس آب و هوای سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۱ COP26 بود که در آن کشورها را متعهد به کاهش استفاده از زغال سنگ کرد. تولیدکنندگان بزرگ همگی به استفاده از زغال سنگ در صنعت فولاد خود ادامه می دهند. اما توافقات به دست آمده در مذاکرات اقلیمی COP26 نشان دهنده تعهد به پیشرفت است. چین هدفی را برای کاهش تولید فولاد به میزان ۳ درصد تعیین کرده است و انتظار دارد که استفاده از زغال سنگ در این صنعت تا سال ۲۰۲۴ به اوج خود برسد. با این حال، بحران مداوم هزینه های زندگی باعث شده است که برخی کشورها به دلیل ترس از افزایش قیمت ها، دور شدن از سوخت های فسیلی را به تاخیر بیاندازند.

منبع: BBC News
برای مشاهده اخبار روز بازار فولاد و آهن آلات ایران و جهان کلیک کنید

ارسال دیدگاه