تاتا استیل طرح حفظ کوره بلند پورت تالبوت را رد کرد

تاتا استیل طرح حفظ کوره بلند پورت تالبوت را رد کرد

تاتا استیل طرح حفظ کوره بلند پورت تالبوت را رد کرد

تاتا استیل طرح حفظ کوره بلند پورت تالبوت را در حالی که به تولید فولاد سبزتر تبدیل می‌شود، رد کرده است. تی وی نارندران، مدیر اجرایی و مدیر عامل شرکت، گفت که پیشنهاد اتحادیه‌ها «از نظر مالی و عملیاتی قابل دوام نیست». احتمالاً حدود ۲۸۰۰ شغل در سراسر عملیات تاتا در بریتانیا ایجاد خواهد شد که بخش عمده آنها در پورت تالبوت است. اتحادیه های فولادی این تصمیم را محکوم کرده و تهدید به اقدام صنعتی کرده اند. تاتا و اتحادیه‌ها به مدت هفت ماه در حال رایزنی بوده‌اند، پس از اینکه شرکت اعلام کرد می‌خواهد امسال تولید آهن کوره بلند در جنوب ولز را پایان دهد.

این شرکت در حال حاضر ۴۰۰۰ کارگر در پورت تالبوت استخدام می کند و روند اخراج داوطلبانه را در ماه مه آغاز خواهد کرد. این شرکت قصد دارد یک کوره قوس الکتریکی ۱.۲۵ میلیارد پوندی بسازد تا فولاد را به گونه ای تولید کند که آلودگی کمتری نسبت به کوره های بلند سنتی داشته باشد اما به کارگران کمتری نیاز دارد. تاتا استیل گفت که این اقدام آینده فولادسازی در این سایت را تضمین می کند و دولت بریتانیا ۵۰۰ میلیون پوند در هزینه این پروژه کمک می کند. اتحادیه فولاد جامعه تصمیم تاتا را “اشتباهی جدی” خواند و در حال حاضر در حال رای دادن به اعضا برای اقدام صنعتی است. اتحادیه از قبل دستور عمل دارد و هشدار داده است که اعتصاب به زودی اعلام خواهد شد.

متیو هیل، یکی از سازمان‌دهندگان Unite، پیشتر در روز پنجشنبه گفت که همکارانش از تصمیم تاتا برای ادامه برنامه‌هایش “ناراحت و عصبانی هستند”. او در پاسخ به تهدید تاتا استیل مبنی بر برداشتن بسته‌های «افزایش‌یافته» تعدیل نیرو در صورت ادامه فعالیت‌های صنعتی در ماه مه، گفت که اعضا «از سوی شرکت مورد آزار و اذیت قرار نخواهند گرفت». تاتا استیل گفت که سرمایه گذاری آن در کوره قوس الکتریکی جدید ۵۰۰۰ شغل را در سراسر بریتانیا حفظ می کند و نشان دهنده “بزرگترین سرمایه گذاری در صنعت فولاد انگلیس در چند دهه اخیر” است.

این شرکت گفت که عملیات بریتانیا در حال حاضر زیان ده است و طرح جایگزین اتحادیه ها “حداقل ۱.۶ میلیارد پوند اضافی برای شرکت هزینه خواهد داشت”. اما روی ریکهاوس از جامعه این دیدگاه را به چالش کشیده و گفته است: “ما ادعای شرکت را نمی پذیریم که طرح ما خیلی گران بود – در واقع، شرکت را به سود باز می گرداند.” وزیر اول وان گتینگ و جرمی مایلز وزیر انرژی و اقتصاد در بیانیه ای مشترک گفتند که دولت ولز به استدلال برای “انتقال عادلانه تر” برای کارگران ادامه خواهد داد. آنها گفتند: “فولاد با کیفیت ساخته شده در ولز، بستر اقتصادی بسیاری از جوامع در سراسر ولز است و برای اقتصاد و امنیت بریتانیا حیاتی است.” جو استیونز، وزیر سایه ولز، نتیجه این مشاوره را به عنوان “مشت کل مردم در پورت تالبوت” توصیف کرد و پیامدهای اقتصادی بالقوه آن برای سال ها در سراسر ولز جنوبی بازتاب خواهد داشت.

فولادسازی سبز

تاتا در حال تغییر بنیادی عملیات خود در جنوب ولز برای مقابله با خسارات مالی و کاهش انتشار کربن است. دیوید تی سی دیویس، وزیر ولز، گفت که حمایت مالی دولت بریتانیا از کوره قوس الکتریکی جدید، تاتا را از “خروج از فولادسازی در بریتانیا” که کل نیروی کار بریتانیایی ۸۰۰۰ نفری را در معرض خطر قرار می دهد، متوقف کرد. او ریاست هیئت انتقالی را با ۱۰۰ میلیون پوند “برای سرمایه گذاری در مهارت ها و برنامه های بازسازی برای منطقه محلی” بر عهده دارد. علیرغم هشدار تاتا مبنی بر اینکه بسته‌های «افزایش‌یافته» در صورت انجام اقدامات صنعتی کاهش می‌یابد، همه اتحادیه‌های فولاد متعهد شده‌اند تا زمانی که شرکت برنامه‌های خود را تغییر ندهد، اعتصاب کنند. بزرگترین اتحادیه کارگران فولاد، جامعه، و اتحادیه GMB هر دو در حال حاضر اعضای رای گیری هستند. هر دو رای گیری در ۹ مه بسته می شود و رای متحد با رای به نفع اقدام صنعتی به پایان رسیده است. اتحادیه‌ها گفتند که برای اجتناب از تعدیل اجباری و اطمینان از انتقال عادلانه به فولادسازی سبزتر در جنوب ولز به درخواست برای دوره انتقال ادامه خواهند داد.

منبع: BBC News
برای مشاهده اخبار روز بازار فولاد و آهن آلات ایران و جهان کلیک کنید

ارسال دیدگاه