صنعت فولاد چک برای کربن زدایی اتحادیه اروپا آماده نیست

عدم آمادگی صنعت فولاد چک برای کربن زدایی اتحادیه اروپا

صنعت فولاد چک برای کربن زدایی اتحادیه اروپا آماده نیست

کارشناسان می گویند صنعت فولاد چک برای کربن زدایی، نه تنها از نظر فنی، بلکه از نظر مالی نیز آماده نیست و اجرای طرح های کربن زدایی اتحادیه اروپا را دشوار می کند. کارشناسانی که در نظرسنجی خبرگزاری چک (CTK) شرکت کردند، همچنین توافق کردند که این ایالت فاقد برق سبز، هیدروژن و سایر منابع است – همه عناصری که برای برآورده کردن برنامه های اتحادیه اروپا برای خنثی بودن کربن و دستیابی موثر به انتشار گازهای گلخانه ای خالص تا سال ۲۰۵۰ مورد نیاز است.

گزینه هایی برای تولید فولاد با کربن کم وجود دارد، از جمله جایگزینی کک با هیدروژن به عنوان یک عامل کاهنده یا ساخت فولاد از ضایعات در کوره قوس الکتریکی. با این حال، ضایعات کافی برای پاسخگویی به تمام تقاضا وجود ندارد. دانیل اوربان، رئیس اتحادیه فولاد چک به CTK گفت که فرآیند تولید به مقادیر زیادی برق نیاز دارد که قیمت آن در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است. دولت پتر فیالا (ODS) تصمیم گرفته است تا امسال با پرداخت بخشی از مالیات انرژی های تجدیدپذیر از سوی خود به صنعت که با برق گران قیمت دست و پنجه نرم می کند، کمک کند.

تا آنجا که به هیدروژن مربوط می شود، استراتژی چک ۲۰۲۱ بیان می کند که تأیید عملیاتی استفاده از هیدروژن در صنعت باید بین سال های ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۰ آغاز شود. با این حال، کارخانه های فولاد چک قصد ندارند تا قبل از سال ۲۰۳۵ تولید فولاد هیدروژنی را معرفی کنند. به گفته اوربان، انجام زودتر این کار غیرواقعی است زیرا جمهوری چک و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا هیدروژن خود را ندارند. اگر این منبع در جمهوری چک استفاده شود، به احتمال زیاد وارد خواهد شد.

به گفته اولریچ اسکلنار، تحلیلگر انجمن چک برای امور بین‌الملل، دولت باید طرحی را تدوین کند تا مشخص کند کدام صنایع و تا چه اندازه مورد علاقه عمومی هستند و در صورت نیاز چگونه به حمایت‌های آتی آنها نزدیک شود. این حمایت باید در درجه اول بر سرمایه گذاری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای یا شدت انرژی متمرکز شود. او به CTK گفت که درآمد حاصل از تجارت کربن می تواند برای این منظور استفاده شود. اسکلنار گفت که گذار به اقتصاد کم کربن به فولاد کربن زدایی شده هم برای تولید وسایل نقلیه حمل و نقل و هم برای ساخت زیرساخت نیاز دارد. او گفت: ما با خرید فولاد از خارج به خود کمک نمی‌کنیم زیرا تولید خارجی معمولاً آلاینده‌های بیشتری تولید می‌کند… از این منظر، مطلوب است که تولید در داخل، همراه با حمایت از کربن‌زدایی آن ادامه یابد.
منبع: Euractiv
برای مشاهده اخبار روز بازار فولاد و آهن آلات ایران و جهان کلیک کنید

ارسال دیدگاه