رقابت فولاد بریتانیا با رقبای اروپایی

رقابت فولاد بریتانیا با رقبای اروپایی

رقابت فولاد بریتانیا با رقبای اروپایی

دولت بریتانیا پس از سال‌ها نگرانی مبنی بر اینکه شرکت‌های داخلی با ضرر ناعادلانه‌ای مواجه شده‌اند، تلاش کرده‌اند تا شرایط را برای هزینه‌های انرژی بین تولیدکنندگان بریتانیایی و رقبای اروپایی‌شان برابر کنند. طرح “سوپرشارژر صنعت بریتانیا” با هدف رقابت فولاد بریتانیا با رقبای اروپایی و  بهبود شرایط برای ۳۰۰ شرکت – با استخدام ۴۰۰۰۰۰ کارگر – در بخش هایی از جمله فولاد، فلزات، مواد شیمیایی و کاغذ بوجود آمد.

وزیران پیشنهاد کرده‌اند که شرکت‌ها از برخی هزینه‌های ناشی از تعهدات انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین هزینه‌های مربوط به حصول اطمینان از تامین برق امن و قابل اعتماد بریتانیا معاف شوند. مقامات همچنین کاهش هزینه های شبکه را در نظر خواهند گرفت که هزینه هایی است که کاربران صنعتی برای تامین برق خود می پردازند. پیشنهادات در بهار ارزیابی خواهد شد. این پیشنهادها مورد استقبال گروه‌های صنعتی قرار گرفت، که مدت‌هاست برای کمک به همسو کردن هزینه‌های برق با رقبای اروپایی تلاش کرده‌اند.

قیمت بالای انرژی دلیل مشکلات در صنعت فولاد است که در تلاش است در فناوری‌های کم کربن سرمایه‌گذاری کند. فشارها منجر به از دست دادن مشاغل شده است و بریتیش استیل روز چهارشنبه اعلام کرد که با از دست دادن ۲۶۰ شغل، کوره‌های کک‌سازی را در کارخانه‌های Scunthorpe خود می‌بندد.

در سال ۲۰۲۱، فولادسازان هشدار دادند که رقبا در این قاره “مداوم به تولید کنندگان بریتانیا می خندند” و بازار را با فولاد ارزان تر ساخته شده با هزینه های کمتر پر می کنند. گرت استیس، مدیر کل فولاد انگلستان، گفت: قیمت برق صنعتی انگلستان برای سال‌ها غیررقابتی بوده است و امروز، دولت گام بزرگی در جهت هموار کردن زمینه‌های بازی برای صنعت فولاد برداشت. ما از این اعلامیه استقبال می کنیم و مشتاقانه منتظر همکاری با دولت برای اطمینان از برابری کامل قیمت با رقبای اروپایی هستیم. ضروری است که بتوانیم در کوتاه مدت در بازار رقابتی شدید فولاد، هم در اروپا و هم در سطح جهانی، در شرایط برابر رقابت کنیم.»
دیو دالتون، رئیس گروه مصرف کنندگان انرژی بر، گفت: “این اقدامات قیمت برق صنعتی ما را با قیمت های دیگر کشورها مطابقت می دهد و به رقابت پذیری و کربن زدایی صنایع انرژی بر بریتانیا کمک می کند.” گرانت شاپس، وزیر امنیت انرژی، گفت: «اقدامات امروزی به ارائه انرژی مقرون به صرفه و قابل اعتمادی که این صنایع برای سبزتر شدن نیاز دارند و مشاغل ایمن برای آینده کمک می‌کند.» این اقدام در کنار حمایت های ارائه شده برای کاهش قبوض انرژی کسب و کارها است. دولت قصد دارد از ۱ آوریل ۲۰۲۳ ۵.۵ میلیارد پوند “حمایت انتقالی” برای مشاغل در طول ۱۲ ماه ارائه دهد، اما با انتقاد شرکت هایی روبرو شده است که ادعا می کنند این حمایت به اندازه کافی سخاوتمندانه نیست.

منبع: BBC News
برای مشاهده اخبار روز بازار فولاد و آهن آلات ایران و جهان کلیک کنید

ارسال دیدگاه