تاثیر حمایت مالی لهستان از اتحادیه اروپا بر بازار فولاد

تاثیر حمایت مالی لهستان از اتحادیه اروپا بر بازار فولاد

تاثیر حمایت مالی لهستان از اتحادیه اروپا بر بازار فولاد

اگر دولت لهستان در تلاش خود برای باز کردن تقریباً ۶۰ میلیارد یورو از بودجه کمیسیون اروپا موفق شود، صنعت فولاد اروپای مرکزی می تواند از افزایش فعالیت بهره مند شود. کمیسیون اروپا در سال گذشته با دولت قبلی این کشور به رهبری حزب ملی گرای قانون و عدالت (PiS) با یک طرح بازیابی و تاب آوری نزدیک به ۶۰ میلیارد یورو موافقت کرد. دسترسی به این وجوه – بخشی از بودجه ۲۰۲۱-۲۰۲۷ اتحادیه اروپا – متعاقباً به دلیل نگرانی در مورد تغییرات ایجاد شده در سیستم حقوقی لهستان مسدود شد. با این حال، حمایت مالی لهستان از اتحادیه اروپا بر بازار فولاد، به امید کاهش نرخ بهره برای افزایش احساسات در مورد چشم انداز بازار فولاد می پیوندد.

در دسامبر سال گذشته یک دولت جدید به رهبری دونالد تاسک، نخست وزیر طرفدار اتحادیه اروپا، انتخاب شد. دولت اولین کمک را از بودجه اتحادیه اروپا که قبلاً مسدود شده بود، به مبلغ حدود ۵ میلیارد یورو، در اواخر همان ماه دریافت کرد. اکنون درخواستی برای ۶.۹ میلیارد یورو دیگر ارائه شده است و اصلاحات می تواند دسترسی به موارد بیشتری را فراهم کند. چنین تزریق نقدی رونق قابل توجهی برای فولادسازان منطقه ایجاد می کند. طرح بازیابی و تاب‌آوری لهستان تصریح می‌کند که تزریق نقدی چند میلیارد یورویی آن برای مدرن‌سازی مسکن‌های مسکونی برای بهبود بهره‌وری انرژی استفاده خواهد شد. در همین حال، یک صندوق بادی فراساحلی، سرمایه‌گذاری خصوصی را در پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر در مقیاس بزرگ تشویق خواهد کرد. این تحولات ممکن است زمان ببرد تا به نتیجه برسد. با این حال، آنها به امیدهای احیای بازار می افزایند.

فشارهای اقتصادی

در طول دوره تحقیقات فوریه، فعالان بازار فولاد در لهستان و همسایه چک به MEPS گفتند که تقاضا – به ویژه از بخش‌های کلیدی ساخت و ساز و خودرو – در اروپای مرکزی ضعیف باقی مانده است. آنها همچنان از اثرات کاهش صادرات به آلمان رنج می برند. اقتصاد آلمان در سال ۲۰۲۳ ۰.۳ درصد کوچک شد. PMI ساخت و ساز آلمان بانک تجاری هامبورگ (HCOB) که از طریق FactSet قابل دسترسی بود، در ماه فوریه ۳۶.۳ بود که بسیار کمتر از شکاف ۵۰ امتیازی بین رشد و انقباض است. شاخص PMI تولیدی HCOB آلمان با وجود شش ماه بهبود متوالی به ۴۵.۵ رسیده است. شرکای تحقیقاتی MEPS نشان می‌دهند که بخش فولاد در لهستان و چک کماکان تحت فشار است. با این وجود، اقتصاد کشورها نشانه هایی از ثبات بیشتر را نشان می دهد.

در ژانویه، نرخ تورم لهستان از ۶.۲ درصد در ماه قبل به ۳.۹ درصد (میزان قابل توجهی نسبت به سطح ۱۸.۴ درصد ژانویه ۲۰۲۳) کاهش یافت. نرخ تورم چک از ۶.۹ درصد به ۲.۳ درصد کاهش یافت، که پایین ترین سطح از مارس ۲۰۲۱ است. در سراسر اروپا، یک دوره طولانی کاهش تورم باید راه را برای کاهش نرخ بهره باز کند. این امر باعث آزادسازی منابع مالی و بهبود قدرت خرید و تحریک فعالیت های ساخت و ساز و خرده فروشی می شود. عرضه و تقاضا به بن بست رسیده است. افزایش تقاضا فشار صعودی بر قیمت فولاد در اروپای مرکزی وارد می کند. با این حال، تحقیقات فوریه نشان داد که بین رویکرد محتاطانه خریداران به خرید در میان تقاضای کم و نیاز کارخانه‌ها به حفظ قیمت‌ها به دلیل افزایش هزینه‌های ورودی، بن بست وجود دارد.

عرضه محدود داخلی نیز به تثبیت افزایش های اخیر قیمت ها کمک کرده است که در ماه فوریه ادامه یافت. چالش‌های تولید لیبرتی استیل در کارخانه‌های Czestochowa، Dunaferr، Galati و Ostrava گزینه‌های خرید را در منطقه کاهش داده است. پاسخ‌دهندگان MEPS نشان می‌دهند که US Steel Kosice از این اختلال سود برده است و سفارشات پیشروی سالمی دریافت کرده است. با این حال، حتی افزایش قیمت‌های اخیر کارخانه‌ها نیز نتوانسته نظر خریداران را جلب کند. کاهش تقاضا به عنوان مشخصه بخش فولاد اروپا در ماه های آینده باقی خواهد ماند. با این حال، حمایت مالی لهستان از اتحادیه اروپا بر بازار فولاد، به امید کاهش نرخ بهره برای افزایش احساسات در مورد چشم انداز بازار فولاد می پیوندد. این محتوا برای اولین بار در نسخه فوریه MEPS International’s Stainless Steel Review ظاهر شد. این گزارش ماهانه قیمت فولاد، شاخص‌ها، تفسیر بازار و پیش‌بینی‌ها را از سرتاسر جهان در اختیار مشترکان قرار می‌دهد.

منبع: MEPS International
برای مشاهده اخبار روز بازار فولاد و آهن آلات ایران و جهان کلیک کنید

ارسال دیدگاه