تهدید ۸۰۰ شغل در کارخانه اسکانتورپ فولاد بریتانیا

فولاد بریتانیا -کارخانه اسکانتورپ

تهدید ۸۰۰ شغل در کارخانه اسکانتورپ فولاد بریتانیا

به نقل از BBC, فولاد بریتانیا در حال بررسی حذف ۸۰۰ شغل در کارخانه اسکانتورپ می باشد. برای بسیاری از ساکنان، روح شهر با فلزی که برای تولید آن شناخته شده است در هم تنیده شده است. کوین شوسمیت، خبرنگار بی بی سی، کشف می کند که چگونه، به قول یکی از ساکنان، “همه چیز حول محور فولاد می چرخد”. در مرکز شهر جمع و جور مجسمه‌ای وجود دارد که از کورتن برای ادای احترام به نسل‌های کارگران سرسخت ساخته شده است. زن و مردی را نشان می دهد که پس از یک روز زحمت با دوچرخه به خانه باز می گردند. برای صدها کارگر در این شهر کوچک اما پرافتخار لینکلن شایر که با خطر بیکاری روبرو هستند، این تاسیسات زنگ زده اکنون ممکن است به عنوان یک استعاره عمل کند. پایان یک روز کاری برای پایان یک راه زندگی برج های سر به فلک کشیده، دودکش ها و سیلوهای کارخانه فولاد بر چشم انداز فیزیکی تسلط دارند. اما آن نیز مانند عرق از منافذ نسل های کارگر به روح این شهر نفوذ کرده است. از مراکز خرید گرفته تا میخانه ها، بسیاری نام خود را از این صنعت گرفته اند. خود مجسمه در میدان ریخته گری ایستاده است.

ری لونزدیل، که این اثر را در سال ۲۰۱۸ ساخت، به یاد می آورد که پیوند بین شهر و کارفرمای اصلی آن را احساس می کرد. او می گوید: “به نظر می رسد که اسکانتورپ در اطراف کارخانه فولاد رشد کرده است. من واقعاً این را احساس کردم. از افرادی که قبل، حین و بعد از رونمایی با آنها صحبت کردم، مشخص است که فولاد و شهر چقدر در هم تنیده شده اند.” اما بریتیش استیل که اکنون متعلق به گروه چینی Jingye است، در مواجهه با افزایش قیمت انرژی با مشکل مواجه شده است. BBC عنوان میکند که برنامه‌هایی که در حال بررسی هستند شامل بسته شدن احتمالی کوره‌های کک‌سازی در اسکانتورپ می‌شود که ۳۰۰ شغل را در معرض خطر قرار می‌دهد. صدها پست دیگر مورد ارزیابی مجدد قرار خواهند گرفت که به طور بالقوه منجر به از دست دادن حدود ۸۰۰ شغل می شود. تونی کارتر، ۶۹ ساله، که سرش را به سمت مجسمه چرخاند. نگاهی طولانی که ارتباط با فولاد را آشکار می کند – درست همانطور که مجسمه ساز قصد داشت. او به BBC می‌گوید که کمی بیش از ۴۲ سال در کارخانه کار کرده است، قبل از اینکه در سال ۲۰۱۲ بازنشسته شود. او هشدار می‌دهد: «اسکان‌تورپ به شهر ارواح تبدیل خواهد شد. این برای اسکانتورپ و برای کشور غم انگیز است.

بریتیش استیل – متعلق به Jingye – در بیانیه ای گفت: “متاسفانه، مانند بسیاری از مشاغل دیگر، ما با اکراه مجبور به کاهش هزینه ها با توجه به رکود جهانی و افزایش هزینه ها هستیم. ما این موضوع را در مذاکرات اولیه با اتحادیه‌های کارگری که در آن چالش‌های پیش روی خود را به اشتراک گذاشته‌ایم، بحث کرده‌ایم. ما مشتاقانه منتظر همکاری نزدیک با آنها هستیم تا آینده ای امن و پایدار درازمدت برای شرکت، هزاران کارمند و افراد دیگر در زنجیره تامین ما تضمین کنیم.” در همین حال، دولت بریتانیا اعلام کرد که متعهد به تضمین “آینده ای پایدار و رقابتی برای بخش فولاد بریتانیا” است.

منبع: BBC News
برای مشاهده اخبار روز بازار فولاد و آهن آلات ایران و جهان کلیک کنید

ارسال دیدگاه