تصویب بسته حمایتی ۳۰۰ میلیون پوندی برای فولاد بریتانیا

فولاد بریتانیا

تصویب بسته حمایتی ۳۰۰ میلیون پوندی برای فولاد بریتانیا

جرمی هانت در آستانه تصویب بسته حمایت مالی ۳۰۰ میلیون پوندی برای فولاد بریتانیا است که برای کاهش ردپای کربن و جلوگیری از از دست رفتن هزاران شغل طراحی شده است. انتظار می رود وزیر دارایی در عرض چند روز به دومین فولادساز بزرگ بریتانیا که حدود ۴۰۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند، اعلام کند که به تحویل اقساط ۳۰۰ میلیون پوندی طی چند سال آینده چراغ سبز نشان داده است. منابع وزارت خزانه داری گفتند که این بسته برای تامین مالی پروژه ای برای جایگزینی کوره های بلند شرکت در سایت آن در اسکانتورپ با کوره های قوس الکتریکی سبزتر طراحی شده است.

بریتیش استیل در مارس ۲۰۲۰ توسط گروه چینی Jingye از انحلال خریداری شد. مشخص است که بودجه دولتی مشروط به تعهد Jingye به حفظ مشاغل و سرمایه گذاری حداقل یک میلیارد پوندی در British Steel تا سال ۲۰۳۰ است. گرانت شاپس، وزیر بازرگانی و مایکل گوو، وزیر بازرگانی، ماه گذشته نامه‌ای به هانت ارسال کردند که در آن الزامات هر بسته کمکی برای بریتیش استیل را مشخص کردند. آنها نوشتند که این شرکت “بدون حمایت دولت تجارت قابل قبولی ندارد” و افزودند: “بستن یک کوره بلند پله ای برای بسته شدن کوره بلند دوم خواهد بود که منجر به ایجاد یک مدل تجاری بسیار ناپایدار وابسته به واردات فولاد چین می شود.”

Shapps و Gove تخمین زدند که بسته شدن هر دو کوره بلند می تواند ۳۶۰ تا ۶۴۰ میلیون پوند برای منطقه هزینه داشته باشد و همچنین تا ۱ میلیارد پوند هزینه اضافی برای دولت در مورد از کار انداختن و سایر تعهدات به همراه داشته باشد. مذاکرات بین دولت و بریتیش استیل در ماه اکتبر به رهبری وزیر بازرگانی سابق جاکوب ریس-موگ آغاز شد. هر معامله ای که توسط مالیات دهندگان تامین شود می تواند باعث انتقاد در میان نمایندگان محافظه کار شود که نسبت به مالکیت چینی ها بر مشاغل کلیدی بریتانیا بدبین هستند. یکی از سخنگویان فولاد بریتانیا به اسکای نیوز گفت: جینگیه به آینده بلندمدت خود متعهد است، اما ما همچنین از دولت بریتانیا می‌خواهیم که حمایت، سیاست‌ها و چارچوب‌های لازم را برای حمایت از تلاش ما برای پاک شدن ارائه کند. ما به گفتگوهای رسمی با دولت در مورد کربن زدایی، همراه با چالش های جهانی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، ادامه می دهیم.

منبع: BBC News
برای مشاهده اخبار روز بازار فولاد و آهن آلات ایران و جهان کلیک کنید

ارسال دیدگاه