افزایش واردات چین قیمت سنگ آهن را بالا می برد

افزایش واردات چین قیمت سنگ آهن را بالا می برد

افزایش واردات چین قیمت سنگ آهن را بالا می برد

آغاز سال ۲۰۲۴ شاهد شروعی قوی برای بازار سنگ آهن بود که عمدتاً با افزایش قیمت ها و واردات قابل توجه توسط چین انجامید. در میان چشم انداز معاملات آتی سنگ آهن، بسیاری از سرمایه گذاران خوش بینی داشتند و با توجه به موقعیت چین به عنوان بزرگترین خریدار سنگ معدن، تقاضای پایدار را که توسط اقدامات محرک گسترده چین تقویت شده بود، پیش بینی کردند.

سنگ آهن به عنوان یک عنصر اصلی در تولید فولاد است و چین جایگاه خود را به عنوان بزرگترین تولید کننده در سطح جهان حفظ کرده است. علیرغم داده های نسبتاً ضعیف تولید فولاد چین در ماه دسامبر، اعتماد سرمایه گذاران غالب، همراه با عوامل زیربنایی مختلف، همچنان زیربنای بازار سنگ آهن بوده است.

به عنوان مثال، در ۲۶ ژانویه در سنگاپور، قراردادهای سنگ آهن به ۱۳۵.۳۱ دلار در هر متریک تن بسته شد که پس از دو هفته کاهش، افزایش یافت. شایان ذکر است، این رقم ۱ درصد بیشتر از پایین ترین رقم قبلی مشاهده شده در ژانویه بود که ۱۳۳.۹۹ دلار در هر تن بود. در اصل، قیمت سنگ معدن از اوت ۲۰۲۳ سیر صعودی را نشان داده است.

علیرغم چالش های موجود در بخش مسکن، واردات سنگ آهن به چین همچنان در حال افزایش است. بخش هایی مانند خودروسازی و ساخت و ساز همچنان محرک های مهم تولید فولاد هستند و در نتیجه تقاضا را حفظ می کنند. با این حال، عدم اطمینان در افق ظاهر می شود. در حالی که چین در سال ۲۰۲۳ از نظر واردات زغال سنگ و سنگ آهن به رکورد بالایی دست یافت، بحران املاک و مستغلات اورگراند هم بر واردات و هم بر مصرف تأثیر می گذارد.

پس از انتشار اخباری مبنی بر حکم دادگاه مبنی بر انحلال اورگراند در سه شنبه گذشته، معاملات آتی سنگ آهن بلافاصله کاهش یافت. این واکنش ناشی از نگرانی های پیرامون بخش املاک بدهکار در چین، بزرگترین مصرف کننده جهان است. این رکود با احساسات مثبت ناشی از تلاش‌های اخیر چین برای مقابله با بحران در حال تشدید و تثبیت اعتماد بازار مقابله کرد.

در طول سال ۲۰۲۳، کارخانه‌های فولاد چینی به دلیل افزایش فشار حاشیه، تغییرات مداومی را در الگوهای مصرف سنگ آهن و استراتژی‌های خرید خود تجربه کردند. علاوه بر این، اکثر کارخانه‌ها اتخاذ مقرون‌به‌صرفه‌ترین نسبت‌های اختلاط را برای بهینه‌سازی نیازهای پخت یا کوره بلند خود و در عین حال حفظ موجودی کم سنگ آهن، در اولویت قرار دادند.

برخی کارشناسان حدس می زنند که این روند می تواند نویدبخش تجدید حیات در بازار سنگ آهن با عیار پایین در سال ۲۰۲۴ باشد. با همسو با این دیدگاه، بسیاری از کارخانه های چینی ممکن است سنگ آهن کم عیار را به جای سنگ آهن با عیار بالا برای افزایش راندمان تولید و در نتیجه کاهش هزینه ها و کاهش هزینه ها انتخاب کنند. کاهش زیان های احتمالی در میان قیمت های ضعیف فولاد. برعکس، در کشورهایی مانند هند، صادرات سنگ آهن کم عیار ادامه دارد. نکته قابل توجه، NMDC، بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن هند، اخیراً افزایش قیمت سنگ‌آهن و سنگ‌آهن کلوخه‌ای را اعمال کرده است.

در همین حال، Vale SA، دومین تامین کننده بزرگ سنگ آهن در جهان، افزایش تولید در سه ماهه قبل را گزارش کرد که فراتر از انتظارات بود. این پیشرفت به تنهایی این پتانسیل را دارد که بر قیمت ها و آتی سنگ آهن تأثیر قابل توجهی بگذارد.

منبع: ChemAnalyst
برای مشاهده اخبار روز بازار فولاد و آهن آلات ایران و جهان کلیک کنید

ارسال دیدگاه