میلگرد چگونه تولید می شود؟

میلگرد چگونه تولید می شود؟

روند ساخت و ساز ساختمان در طول سال ها با ایده ها، رویکردها و برنامه های جدید برای تضمین طول عمر بیشتر ساختمان تکامل یافته است. یکی از این تحولات میلگرد است. از آنجایی که بتن در کشش بسیار ضعیف است، میلگرد به بهبود مقاومت کششی بتن کمک می کند. میلگرد یک میله تقویت کننده است. میلگرد استحکام کششی مورد نیاز برای بتن در جای خود را تقویت می کند و اطمینان حاصل می کند تا زمانی که سازه شما با دوام شود. برای درک اینکه میلگرد چگونه تولید می شود، چگونه می توان آن را بازیافت کرد، و چگونه و چرا می توان از آن در ساخت و ساز استفاده کرد، با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

میلگرد معمولاً از فولادی با عملکرد ملایم یا با عملکرد بالا با عیار ۲۵۰ نیوتن بر میلی متر مربع با استحکام کششی بالا ساخته می شود. فولاد (کربن یا آلیاژ) به شکل مایع ذوب می شود که برای رسیدن به آن به مقدار زیادی گرما نیاز دارد. پس از ذوب شدن، فولاد مایع از طریق دهانه های گرد کوچک کشیده می شود تا به میلگرد شکل خود را بدهد.

اول، بیشتر میلگردهای تولید شده در آمریکای شمالی با استفاده از فرآیند فولادسازی EAF یا کوره قوس الکتریکی تولید می شدند. در اینجا، ضایعات فولاد از منابع مختلف در کارخانه فولاد جمع‌آوری می‌شود و در یک ملاقه بزرگ قرار می‌گیرد که سپس فولاد در دمای ۱۸۰۰ درجه فارنهایت ذوب می‌شود. در این حالت، فولاد مذاب در قالب ریخته گری ریخته می شود.

برای ساخت میلگرد، ضایعات فولاد قبل از تبدیل شدن به محصول نهایی چندین فرآیند را طی می کند:

۱- ذوب فولاد

اول از همه، فولاد به شکل مایع ذوب می شود که به مقدار زیادی گرما نیاز دارد. ضایعات فولادی جمع آوری شده در یک ملاقه بزرگ قرار می گیرد و در دمای ۱۸۰۰ درجه فارنهایت ذوب می شود.

۲-  شکل دهی

این فولاد ذوب شده در حال حاضر به داخل تاندیش ریخته می شود و به یک سری ریخته گری وارد می شود که در آنجا فولاد شکل خود را می گیرد. توندیش به جلوگیری از پاشیدن فولاد ذوب شده کمک می کند. شکل شکل گرفته به نام بیلت شناخته می شود و بعداً برای تشکیل میلگرد پردازش می شود.

۳- آسیاب

پس از ریخته گری، میلگرد به آسیاب می رود. در اینجا، بیلت‌های بزرگ‌تر با کاهش مداوم در هر پایه در موقعیت زبر، به شکل‌های کوچک نورد می‌شوند.

۴- شکل میله ای

اکنون بیلت ها از قسمت میانی آسیاب نورد عبور داده می شوند. در اینجا، بیلت ها شکل میله ای به خود می گیرند. از این بخش میانی، میله ها عبور داده می شوند تا شکل نهایی خود را به آنها بدهند. هنگامی که فولاد شکل نهایی خود را به دست آورد، به آن پیچ و تاب داده می شود که به آن شکل “میلگرد آجدار” می گویند. این شکل تضمین می کند که میلگرد در داخل سازه در یک موقعیت محکم باقی می ماند.

۵- بخش برش و خنک کننده

این میله‌ها اکنون وارد بخش برش می‌شوند، جایی که طبق برنامه‌ریزی اپراتور آسیاب به طول خاصی خرد می‌شوند. از اینجا میله‌ها به بستر خنک‌کننده منتقل می‌شوند، جایی که میله‌ها قبل از فروش به طول خاص مشتری، به دمای اتاق برمی‌گردند.

با توجه به خطرناک بودن و جلوگیری از بروز هرگونه حادثه، انتهای میلگردها اغلب با کلاهک های پلاستیکی پوشانده می شوند.

۶- توزیع

سپس میلگرد طبق مشخصات مشتری بسته بندی  می شود و مستقیماً از سازنده به محل تحویل توزیع می شود.

از مهراد آهن بپرسید: چه نوعی از میلگرد برای پروژه شما مناسب است؟ با تلفن ۴۹۳۴۱-۰۲۱ داخلی ۱ تماس بگیرید.

استفاده مجدد و بازیافت میلگرد

میلگردها می توانند پرهزینه باشند و بازیافت آنها می تواند به شما در جمع آوری بودجه برای پروژه بعدی خود کمک کند. پس از تخریب محل ساخت و ساز، سعی کنید به دنبال شرکت های ضایعات یا کارگاه های زباله بگردید. آنها به ازای هر تن برای تمام قراضه جمع آوری شده به شما مبلغی پرداخت می کنند. اگر روی میلگردها بتن وجود داشته باشد، بخش آسیب دیده را می توان قطع کرد.

همچنین مطمئن شوید که میلگردها به اندازه کافی بلند باشند تا بعداً مورد استفاده قرار گیرند. همچنین توصیه می شود از میلگردهای زنگ زده یا خورده خودداری کنید، زیرا ممکن است خطر ایمنی ایجاد کنند.

بازیافت ضایعات را می توان با سایر محصولات فولادی ترکیب کرد، دوباره شکل داد یا برای هر شکل دیگری ذوب کرد.

چگونه با آن میلگرد کار کنیم؟

بسته به نوع میلگرد می توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. میلگردها را می توان در انواع ساختمان ها از جمله دال کف، پله و سقف استفاده کرد.

انواع خاصی از میلگردها را می توان جوش داد، اما ممکن است جوش ضعیف باشد و نتواند وزن زیاد را تحمل کند. ASTM A706 درجه ای است که در این مورد به دنبال آن هستید، این مطمئناً به شما یک جوش قوی می دهد.

 میلگردها را می توان برای آهنگری، استفاده در پروژه های معمولی آهن آلات مانند ساخت برگ، براکت و موارد دیگر استفاده کرد.

شما همچنین می توانید میلگرد را ماشینکاری کنید. برخی از میلگردهای سایز بزرگ به عنوان لنگر استفاده می شود. به این معنی که انتهای آن ها را نخ می کنند و روی یک مهره بزرگ قرار می گیرند.

چرا و چگونه میلگرد در ساخت و ساز استفاده می شود؟

از میلگردها در ساخت و سازهای بتنی استفاده می شود، بنابراین استحکام طولانی مدت به ساختمان، فونداسیون، استخر و سایر سازه ها اضافه می شود.

روش های مختلفی وجود دارد که میلگردها از ساخت بتن آرماتور پشتیبانی می کنند مانند:

تقویت اولیه

برای اطمینان از اینکه سازه می تواند بار عنصر سازه و محیطی را که در آن قرار می گیرد تحمل کند استفاده می شود.

تقویت ثانویه

این باعث دوام و زیبایی می شود. آنها مقاومت کافی برای محدود کردن ترک خوردگی و تنش ناشی از تغییرات دما و انقباض را ارائه می دهند.

میلگردها همچنین برای ایجاد مقاومت موضعی استفاده می شوند که تاثیر بار را در منطقه وسیع تری پخش می کند.

نتیجه

اگر به دنبال مقاومت کششی خوب و فلزی مناسب برای بتن هستید، میلگردها پاسخ شما هستند. انتخاب اندازه مناسب میلگرد برای پروژه بسیار مهم است زیرا می تواند مزایای زیادی برای پروژه های ساختمانی شما داشته باشد.

اگر در مورد استفاده، اندازه، نوع و هزینه میلگردها سردرگمی دارید، با ما در مهراد آهن تماس بگیرید.

منبع: Steel Technology
برای مشاهده دانشنامه‌های بیشتر در زمینه فولاد و آهن آلات کلیک کنید

ارسال دیدگاه