تفاوت میان فولاد نورد گرم و نورد سرد

تفاوت فولاد نورد گرم و نورد سرد

تفاوت میان فولاد نورد گرم و نورد سرد

تفاوت اصلی فولاد نورد گرم و نورد سرد در نحوه پردازش آنهاست. فولاد نورد گرم فولادی است که در دماهای بالا نورد شده است، در حالی که فولاد نورد سرد اساساً فولاد نورد گرم است که بیشتر در مواد احیا کننده سرد پردازش می‌شود. در اینجا، مواد سرد می‌شوند و به دنبال آنیل کردن و یا نورد نرم می‌شوند. فولادها با گریدها و مشخصات مختلف می توانند نورد گرم یا سرد باشند.

فولاد نورد گرم:

نورد گرم، فرآیندی است که برای تولید فولاد نورد گرم استفاده می شود که شامل نورد فولاد در دماهای بالا (معمولاً بیش از ۱۷۰۰ درجه فارنهایت) است. این دما، بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد است و به فولاد اجازه می دهد به راحتی شکل بگیرد و در اندازه‌های بزرگتر ساخته شود. با سرد شدن، فولاد نورد گرم تمایل دارد به طور غیر یکنواخت جمع شود و در مقایسه با فولاد نورد سرد کنترل کمتری بر روی اندازه و شکل محصول نهایی می‌دهد.

ویژگی ها

فولاد نورد گرم معمولاً دارای روکش فلس‌دار است که می‌توان آن را با آسیاب کردن یا سند بلاست کردن از بین برد. این فولاد اساساً نرمال شده است، به این معنی که از تنش‌های داخلی که می‌تواند از فرآیندهای خاموش کردن یا سخت‌کاری ناشی شود، آزاد باشد، زیرا اجازه داده می‌شود در دمای اتاق خنک شود. سایر خواص ممکن است شامل موارد زیر باشد:
لبه ها و گوشه های کمی گرد برای محصولات ورق (به دلیل جمع شدگی و پرداخت دقیق‌تر)
انعطاف پذیرتر و قابلیت تبدیل شدن به اشکال مختلف
افزایش شکل پذیری و چقرمگی

مزایا

فولاد نورد گرم نسبت به فولاد نورد سرد ارزان تر است زیرا بدون تاخیر در فرآیند تولید می شود و مانند فولاد نورد سرد نیازی به گرم کردن مجدد ندارد. همچنین اساساً نرمال می شود زیرا اجازه داده می شود در دمای اتاق خنک شود. این بدان معنی است که از فشارهای داخلی که می تواند از فرآیندهای خاموش کردن یا سخت شدن کار ناشی شود، آزاد است.

کاربرد

یکی از تفاوت های بسیار بین فولاد نورد سرد و گرم در قیمت است. فولاد نورد گرم نسبت به فولاد نورد سرد ارزان‌تر است زیرا بدون تاخیر در فرآیند تولید می شود و مانند فولاد نورد سرد نیازی به گرم کردن مجدد ندارد. می توان از آن در پروژه‌هایی استفاده کرد که در آن شکل‌های دقیق مورد نیاز نیست، مانند:
اجزای سازه ای (ریل راه آهن، تیرهای I، ورق فلز)
تجهیزات کشاورزی
ساختمان های فلزی
مهر زنی
قاب های خودرو

فولاد نورد سرد:

فولاد نورد سرد اساساً فولاد نورد گرم است که با اجازه دادن به خنک شدن در دمای اتاق و آنیل یا نورد حرارتی بیشتر پردازش شده است. فرآیند نورد سرد فولادی با تلورانس ابعادی نزدیک‌تر و طیف وسیع‌تری از پوشش‌های سطحی نسبت به نورد گرم تولید می‌کند. همچنین تا ۲۰ درصد قوی تر از نورد گرم با استفاده از سخت شدن استحکام است.

مزایا

فولاد نورد سرد معمولاً منجر به محصولی با سطح بهتر و کامل تر با تلورانس های نزدیک تر می شود. همچنین سطوح صاف تری را ایجاد می کند که در لمس چرب هستند. مزایای دیگر عبارتند از:
قابلیت استفاده در کاربردهای دقیق
سخت تر و قوی تر از فولادهای نورد گرم
افزایش سختی، مقاومت در برابر شکستگی کشش و مقاومت در برابر تغییر شکل ناشی از سخت شدن کار
پرداخت زیبایی شناختی با طیف وسیع تری از پرداخت های سطحی

کاربرد

فولاد نورد سرد در کاربردهایی استفاده می شود که تلورانس‌ها، شرایط سطح، تمرکز و صافی عوامل مورد نیاز هستند. همچنین سطح زیبایی شناختی و بصری جذاب تری را ارائه می دهد. کاربردهای دیگر عبارتند از:
لوازم خانگی
مبلمان فلزی
اجزای ساختاری هوافضا
قطعات خودرو

درک تفاوت‌ فولاد نورد گرم و نورد سرد می تواند به شما در تعیین بهترین نوع برای نیازهای خود کمک کند. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در بخش فروش مجموعه مهرادآهن در تماس باشید.

منبع: Chesterfield Steel

برای مشاهده دانشنامه‌های بیشتر در زمینه فولاد و آهن آلات کلیک کنید

ارسال دیدگاه